WARSZTATY DLA SZKUTNIKÓW

6 maja 2022 młodzież szkolna z klas 2 CW i 2 SW wzięła udział w drugiej części warsztatów szkutniczych, które odbyły się  w Ośrodku Kultury Morskiej w Gdańsku.

Pierwsze zajęcia miały miejsce w  filii Muzeum Morskiego w  Gdańsku, który  mieści się w Kątach Rybackich.

Wielki znawca sztuki szkutniczej, kustosz Narodowego Muzeum Morskiego  w Gdańsku, Pan Krzysztof Zamościński, wprowadził nas w tematykę szkutnictwa. Fotografie i ogromną wiedza kustosza, pozwoliła uczniom poznać historię łódek sięgającą XVIII wieku. Dzięki  wyposażeniu warsztatu Pana Waldemara Shmidt z Łaszki, które obecnie znajduje się w muzeum,  możemy poznać narzędzia jakich używano do wykonania barkas w latach wojennych i powojennych. Wykonane łodzie służyły zarówno do połowu ryb jak i wykorzystywane były jako środek transportu. W nowoczesnym budynku Muzeum znajduje się również wystawa łodzi świata, które przedstawiła nam Pani przewodnik. Sposób budowy łodzi, rodzaj drewna z jakiego była wykonana, kolorystyka używana do ozdoby łodzi oraz jej wyposażenie, dokładnie odzwierciedla potrzeby ludu, który je używa.

Uczniowie mieli okazję pierwszy raz zobaczyć i  dotknąć ręcznie wykonanych łodzi i wioseł.

Wycieczka zakończyła się  spacerem po gdańskiej starówce wzdłuż Motławy i ulicą Długą.

Opiekun,
Katarzyna Oniszko